Igazi kín az a sok - különféle "ízkocka", amiket sokan előszeretettel tesznek hozzá rizshez, leveshez, mártáshoz, így szoktatva rá ízlelőbimbóikat a mesterséges, sóban és káros összetevőkben gazdag ízekre. Mielőtt legközelebb valamilyen alapot, fixet vagy ízkockát vásárolunk, olvassuk már el, miből áll és nézzünk utána az interneten, milyen plusz adalékokkal rontják egészségünket. Gondolkozzunk el, tényleg szükséges ez? Nem lennének finomabbak ételeink, ha a valós zöldség ízét éreznénk, és nem valami hozzáadott sós ízű anyagét, ízfokozóét?! A recept: Hozzávalók: 1 dl só (Tengeri vagy himalaya) 2, 5 dl szárított zöldség 2 teáskanál kurkuma aprítógép Elkészítés: Az elektromos aprítógépbe beletesszük a mérőpoharunk által kimért fenti tételeket. Ha erős a gépünk, akkor pikk-pakk pár másodperc alatt összeaprítja és összekeveri a hozzávalókat. Üveg vagy műanyag edénybe töltjük - kész is a házi ételízesítőnk! A kurkuma szép sárga színt ajándékoz az ételeknek - ezért tanácsos ezt használni. Persze, sáfrányt is tehetünk hozzá, de az valamivel drágább.

Házi pizza recept

  • Házi pizza recept
  • Boldogság titka ima
  • Minden este százszor kefével de

Majd egy ráérős napon az aprító géppel (bármilyen késes betétű robotgép) összevágom, vegeta állagúra őrlöm. Ekkor adom hozzá a kurkumát. Jól záródó üvegekbe teszem, így akár évekig eláll(na) Nekünk ez a mennyiség kb az egy évi ételízesítő szükségletünket fedezi, kb 2 kg házi vegetánk lesz belőle. Ezen a fotón a tálban majdnem 16 kg zöldség van 🙂

Csak már nem a boltit, hanem a saját készítésű házi verziót! 😉 Korábbi DIY recepteket találhatsz még ITT! Engem pedig Facebook-on ITT! A bejegyzést ihlette receptet pedig ITT!

Végre! Eljutottam oda, amit március elején ígértem, vagyis közkinccsé teszem a házi vegeta, vagy ételízesítő receptjét. Mellékesen borzasztó egyszerű elkészíteni. Ősszel nagyobb mennyiségű szárított zöldséghez jutottam hozzá, így már akkor láttam lelki szemeimmel, hogy idén karácsonyra házi ételízesítőt adok néhány embernek. Így is történt. Mivel nagyobb tételben készítettem, most végre fotókkal is megörökítésre került ez az egyszerű, de nagyszerű étel-kiegészítő, amely napjainkban annyira elterjedt, hogy a legtöbb háztartásban jelen van. Háziasszonyok ezrei és százezrei oldják meg az ételek sózását, ízesítését a különböző márkájú és fajtájú ételízesítőkkel, azzal a különbséggel, hogy nehéz olyat találni, ami szárított zöldség, só és legfeljebb fűszer együtteseiből áll. Vásárlás előtt érdemes megfigyelni a csomagoláson a "járulékos" összetevőket, amelyekre nincs szüksége a szervezetünknek, (sőt némelyike rákos vagy egyéb megbetegedést is okozhat) de az ételeknek sem hiányoznak ezek a káros anyagok!

A házi vegeta nemcsak egészségesebb, sokkal finomabb is a boltinál. A zöldségszezonban érdemes rászánni az elkészítésére egy kis időt. Ízléstől függően tehetsz hozzá szárított gombát, fokhagymaport vagy borsot. Ízesíthetsz vele levest, főzeléket, húsokat, köretet. Ebből a zöldségmennyiségből 60-70 deka fűszerkeveréket kapsz. A zöldségeket alaposan mosd meg, pucold meg. Ha van robotgéped, tedd bele a répákat, a zellert, a petrezselymet és a hagymát, majd aprítsd fel. Így sok időt megspórolhatsz. Ha nincs, akkor darálj le mindent. Majd a zöldségeket keverd össze, és egyengesd sütőpapírral bélelt tepsikbe. Napos, meleg időben tedd ki a kertbe vagy az erkélyre egy-két napra. Nem árt, ha fedett helyre teszed. Sütőben is megszáríthatod, a legkisebb fokozaton körülbelül 18-20 óra alatt. Semmiképpen ne süsd. Közben hagyd résnyire nyitva a sütőajtót. Amikor minden teljesen megszárad, már-már zörgős, keverj hozzá sót. Töltsd meg az üvegeket a kész ételízesítővel, zárd le jól, és felhasználásig tárold száraz helyen.

Nyári napokon a zöldségeket mi is megszáríthatjuk. Répa, hagyma, fehérrépa, paszternák, karalábé, stb. zöldségeket nagyon vékony és apró darabokra vágva a napra kiterítve, vagy aszalógépbe téve saját szárított zöldségeket birtokolhatunk. :) Szuper gasztro-ajándék volt Szeretteinknek. Örültek neki, hogy természetes alapanyagú és összetevőjű ételízesítőt próbálhatnak ki.

Házi ételízesítő Nem mondom, hogy delikát vagy vegeta, mind a kettőt szoktam használni, mikor mit kapok. De idén én is elkészítettem magunknak itthon. A facebookon jött velem szembe sokszor sokféle, ki így, ki úgy készíti, igazából szinte mindegyik egyforma csak a hozzávalók mennyisége változik, illetve van, amiben 1-2 más dolog is van. Én Erika receptje szerint csináltam, bár én is változtattam rajta keveset. Van, aki tesz hozzá sót, van, aki nem. Én utóbbit választottam, nem adok hozzá plusz sót, azt majd úgyis kap az adott étel, amibe beleteszem. Ha netán te tennél hozzá, kg-onként 20 dkg sót írnak mások. Olvastam van, aki napon szárítja 2 napig, én is így terveztem, de hát az idő nem járt a kedvemben pont, hiába mondtak 32 fokos nyári meleget napsütéssel, itt a napsütés hiányzott és az eső is esett. Így kipróbáltam a tűzhelyben szárítani. 10 fokozatom van, az 1-esen szárítottam ki. Ment egész nap, ami kissé megszikkasztotta, de még nem lett az igazi száraz, így másnap kitettem egy deszkán a napra, persze letakartam egy szúnyoghálóval, hogy a szél ne fújja szét.

28 máj Minimális munkával a lehető legegyszerűbb módszerrel készíthetsz magadnak házi ételízesítőt. És ennek most jött el az ideje. Hogy miért? Friss zöldségek tömkelege lepi el a piacokat, és a nyári napsütés maximálisan a segítségünkre lesz… Nézzük, hogyan! Már egy ideje foglalkoztatott a vegeta "háziasításának" a gondolata, de tettre csak akkor került sor, amikor az előre megvásárolt, levesnek szánt zöldségekből nem lett leves, és vészesen kezdett ketyegni a biológiai órájuk. Láttam pár blogon korábban üvegben eltett, nem szárított ételízesítőket is, amik tetszettek, de nekem a szárított valamiért jobban tetszik. Az valahogy szokványosabb, hisz a bolt polcáról is ilyen formában lehet beszerezni, tehát a megszokás hatalma győzedelmeskedett. Végül a módszer maradt az, mint Juditnál, a mennyiségek azonban adottak voltak nálam, így azzal dolgoztam. Egy kisebb méretű befőttesüvegnyi szárított ételízesítőm lett, aminek szuper az íze. Hozzávalók nálam 5 db répa 2 db fehérrépa 2 cs. petrezselyem 3 fej vöröshagyma 3 gerezd fokhagyma 1/2 karalábé 1/2 zeller néhány szem kelbimbó (de ne akadjatok fenn semmin, ami van otthon, dobáljátok bele szépen) 15 dkg só A zöldségeket megpucoltam, megmostam, majd feldaraboltam kisebb darabkákra.

Manapság nem divat vegetát használni, régen pedig kis túlzással még a tejbegríz is azzal készült 🙂 Én szeretem ezt a koncentrált zöldség ízt, de valóban nem szeretem benne az adalékanyagokat, a nátrium glutamátot, valamint mostanában a sóval is csínján bánok… Régóta magam készítem a vegetánkat, nagymamámtól tanultam, 2012-ben már megosztottam veletek ezt az elrakási praktikát, ami éveken keresztül nagy segítség volt. Most is készül ez a sós változat is, de amióta van aszalóm, azóta por alapú változatban is készítem és ebbe nem teszek sót. Mindkettő nagyon jól használható télen és bizony jó tudni, hogy mi van benne! A zöldségek nagy része saját kertből, garantáltan vegyszermentes környezetből kerül így az asztalra, ami nálunk nem terem meg, azt a piacon veszem meg hozzá, olyan termelőktől, akikben maximálisan megbízok. Többször kérdezték már tőlem, hogy megéri-e ezekkel a dolgokkal "vacakolni" otthon… Azt gondolom igen, mert így biztosan tudom mi kerül a fazekamba/tepszimbe 🙂 Ételallergiásként azért is fontos, mert futottam már bele tejszármazékot/glutént tartalmazó ízesítőkbe, fűszerekbe (például ételízesítőbe, leveskockába) Aki pedig paleo diéta szerint étkezik, nos neki sem mindegy mit tartalmaz az ételízesítő.

házi pizza recept

Ha valaki sót is adna hozzá, akkor azt most tegye hozzá, keverje össze és mehet a polcra egy dobozban. Kedves látogató. Az oldalon reklámok találhatók, mert elértünk egy akkora adatforgalmat, ami már nem ingyenes, és ezen reklámok bevételéből tudjuk a weboldalt fenntartani, fizetni a tárhelyért. Köszönjük szépen.

Thursday, 20-Jan-22 04:10:33 UTC
pepco-gyerek-kabát